Tri sladkosti zo šiškovača Clatronic + video

 

Pekární na sladké pečivo je na trhu dosť. Ale máloktorá má výmenné formy na rôzne typy cukroviniek. Tento fialový pomocník do domácnosti napečie behom chvíľky donuty, muffiny aj guľôčky na špajli, ktoré chutia deťom.

Mať doma možnosť napiecť si veľmi rýchlo niečo dobré na raňajky, je skvelá vec. Napríklad donuty sa pečú len pár minút a tak sa u nás pekáreň stáva súčasťou jedálenského stola, kde ju niekto obetavý obsluhuje a ostatní teplé pečivo konzumujú s nevyhnutnou výbavou džemov, kompótov a rýchlych smotanových krémov z jogurtu alebo mascarpone. Stačí vám k tomu len polhodinka príprav. Takže, ideme na to...

 

 

TESTUJEME ŠIŠKOVAČ CLATRONIC CPM 3529

Elektrická pekáreň je ideálna na výrobu sladkých pochúťok. Prístroj je vybavený 3 sadami vymeniteľných nepriľnavých foriem na pečenie - na malé guličky, donuty a muffiny. Do vybraných formičiek stačí len naliať cesto, šiškovač zatvoriť a podľa zvoleného času sladkosti upiecť. Šiškovač má tepelne izolovanú rukoväť a ochranu proti prehriatiu. Súčasťou balenia je 50 ks tyčiek na výrobu tzv. cake pops, čiže guličiek na špajli. Príkon: 700 W, rozmery: 21 × 12 × 26,5 cm.


 

CESTO NA DONUTY A MUFFINY

Príprava: 15 minút * Získate: 42 ks donutov a 25 ks muffinov

Donuty

 • 260 g hladkej múky
 • 1 prášok do pečiva, bio
 • 130 g trstinového cukru
 • 1 vanilkový cukor
 • 3 vajcia
 • 250 ml smotany, 12%
 • 3 lyžice slnečnicového oleja
 • 1 lyžice rumu

Muffiny

 • 300 g polohrubej múky
 • 2 lyžičky prášku do pečiva
 • 1 lyžička sódy
 • 80 g cukru
 • štipka soli
 • 2 vajcia
 • 250 ml mlieka
 • 150 g vychladnutého rozohriateho tuku

1. Sypké prísady premiešajte v miske, urobte jamku, rozklepnite vajcia, pridajte smotanu alebo mlieko, tuk a zvyšok prísad.

2. V prípade donutov vznikne redšie cesto, ktoré stačí dobre vymiešať metlou, cesto na muffiny je tuhšie, odporúčame ručný mixér. Cestá nechajte odstáť, aby začal pracovať prášok do pečiva a medzitým si pripravte formy do šiškovača.

3. Formy zľahka vymastite olejom a krátko nechajte nahriať. Ihneď naplňte základnú formu cestom asi 1 mm pod okraj. Pracujte rýchlo, v horúcej forme cesto okamžite kysne. Mištičky formy musia byť zaplnené, aby sa cesto po uzatvorení šiškovača presne vyfúklo do tvaru a malo kontakt s teplom. Chce to cvik, pretože, keď nedoplníte, tvary budú z hornej strany spľasnuté a nedokonalé - keď preplníte, cesto pretečie okolo jednotlivých tvarov a dokonca môže zdvíhať veko! Medzi jednotlivým plnením odporúčame vytiahnuť prístroj zo siete, rozpálenú formu rýchlo naplniť, šiškovač zapnúť a pokračovať.

4. Vydržte formu neotvárať a pečte - donuty 6 minút, muffiny 12 minút. Potom opatrne zdvihnite veko a najlepšie silikónovou stierkou (aby ste nepoškriabali povrch formy) jednotlivé tvary vystrčte von. Nechajte ich vychladnúť na mriežke, neskladajte ich na seba, aby sa nezľahli, pretože pečivo je nadýchané.

Sladkosti ozdobte podľa svojej chuti polevami, čokoládou, polejte karamelom, natrite domácim džemom a pod. Donuty sú dobré aj len ľahko pocukrované cukrom so zázvorom či škoricou, cesto na muffiny je bez čokolády málo sladké, takže je vhodné dokončiť ho napríklad krémom ako cupcaky.

POZN.: Pre výrobu každej zo sladkostí nájdete recept v návode priloženom k šiškovaču (s. 35). Využila som len recept na pečenie muffinov, k donatom a guličkám (cake pops) som použila svoj vyskúšaný recept, aspoň budete mať viac variantov. V originálnom recepte na muffiny je použitá čokoláda, ale tú som vynechala, pretože som chcela vidieť ako sa upečie svetlé pečivo. Samozrejme možno pripraviť aj pečivo na slano, čo vám čoskoro predvediem, rovnako tak ako zdobenie donutov s polevami.

VÝROBCA RADÍ: Pred prvým pečením treba prístroj tzv. zapiecť, postupujte nasledovne - vymastite jednu sadu foriem a upevnite ju do šiškovača. Postavte ho na rovné a bezpečné miesto a zapnite naprázdno po dobu 10 minút. Vykurovacie telesá vo dne a veku prístroja sa začnú vypaľovať, pričom vydávajú klasický kovový zápach. Dobre vyvetrajte a šiškovač nechajte vychladnúť. Pripravte si cesto na testovacie pečenie. Upečte prvé 2 várky, ale nejedzte ich. Až potom pokračujte v pečení.

DOBRÁ RADA: Aby bolo pečivo nadýchané, je vhodné použiť k prášku na pečenie tiež sódu, nahraďte teda 1 lyžičku prášku.

V nasledujúcom videu uvidíte ovládanie prístroja a celý priebeh pečenia pri výrobe donutov. Pri ostatnom pečive je postup rovnaký.

 

ZRÁTANÉ A PODČIARKNUTÉ

Šiškovaču jednoznačne nadržiavam, pretože som zvyknutá tento druh pečiva vyrábať na veľa spôsobov. Príjemným prekvapením pre mňa bolo to, že muffiny sa skvele prepiekli. Prístroj sa ľahko ovláda, oceňujem aj to, že je maličký a na stole nezaberie veľa miesta. Výrazná farba je v kuchyni určite bonusom. Pri pečení muffinov, kedy je tepelný výkon najväčší, odporúčam pri otváraní veka použiť utierku alebo chňapku, obsah je naozaj horúci. S priebehom pečenia som bola spokojná, na videu vidíte, ako vždy, absolútne prvotiny.

Tlačený katalóg

Katalóg Leto 2024 pre Váš útulnejší domov.

Nápady pre útulnejší domov

Naše autorky pre vás pripravujú blog plný zaujímavých článkov. Či už hľadáte inšpiráciu v bytovom dizajne, šikovné rady do domácnosti, vyskúšané recepty alebo návody na vyrábanie dekorácií.

Newsletter
Novinky a akcie
na váš e-mail

Detaily o spracovaní osobných údajov nájdete tu.

Garancia bezpečného nakupovania
Sme členmi APEK a dodržiavame pravidlá bezpečného nákupu.
4 312 výdajných
miest
a mnoho výhod pre
váš pohodlný nákup