Domácnosť na ocot

 

Ocot je v podstate zázračné čistidlo, ktoré sa oplatí mať po ruke každý deň. Nielenže má antibakteriálne účinky, ale rozpúšťa tuky, likviduje mastné zvyšky jedla aj vodný kameň a pohlcuje pachy.

Octov je na trhu veľa, ale zorientovať sa medzi nimi chce väčšiu dávku času. Dnes necháme bokom ich kulinársky prínos v kuchyni, zdravotný v bylinnej kozmetike a liečiteľstve - a je naozaj značne veľký - a ponecháme na pretras len jeho geniálne účinky na poli hygieny domácnosti. A tých je tiež dosť.

Ak vám samotná vôňa octu nie je príjemná, môžete si do svojho prípravku pridať pár kvapiek rastlinného esenciálneho oleja. Hodí sa napríklad obľúbený levanduľový olej, ale využiť môžete aj rozmarínový, šalviový či eukalyptový a ďalšie. Sú antiseptické a tiež majú antibakteriálne účinky. V každom prípade má ocot navrch, avšak aplikované čistidlo z predmetov a plôch tak rýchlo vyprchá, že nie je potrebné to riešiť. Ak budete mať prípravok namiešaný v spreji neustále po ruke, stenčí sa vám rad fľaštičiek s najrôznejšou chémiou. Ušetríte nielen rodinný rozpočet, ale aj prírodu.

Na čistenie použite klasický kvasný liehový 8% ocot, ktorý je vyrobený iba prírodným kvasením. Je dostatočne silný na to, aby zanechal vašu domácnosť ako zo škatuľky. Z octu sme pripravili úplne ekologický čistiaci prostriedok, ktorý osvieži farby zašlého koberca a dokonale zlikviduje vodný kameň v rýchlovarnej konvici. Celý rad ďalších rád, ktoré vám pomôžu udržať domácnosť v plnej sviežosti, bez toho aby ste ohrozovali zdravie svojej rodiny, nájdete v nasledujúcich riadkoch.

 

 

PRÍRODNÝ ČISTIACI PROSTRIEDOK

Liehový ocot je veľmi účinný pohlcovač pachov a skvelý dezinfekčný prostriedok. Vyskúšajte si namiešať kýblik zriedeného liehového octu v pomere 1: 2 dielom vôd. Pripravený roztok sa vám bude hodiť na:

 • zmienené čistenie chladničky, prípadne mrazničky
 • grunt pračky
 • generálka rúry
 • pucovanie čmáraníc na sklách nábytku, klip rámov a na zrkadlách
 • skvelé naleštenie sklokeramickej dosky, pretože ocot rozpúšťa mastnotu; kyselina octová zmäkčí aj zuhoľnatené škvrny na sporáku, takže nechajte ocot pôsobiť 20 minút a potom špinu zmyte špongiou

Ľahký čistiaci prostriedok na upratovanie kuchynských a kúpeľňových povrchov si vyrobíte nasledovne. Budete potrebovať čistú fľaštičku s rozprašovačom, studenú vodu, vínny alebo jablčný ocot a pár kvapiek rastlinného esenciálneho oleja (pozri vyššie). Vodu a ocot zmiešajte v pomere 1: 1, pridajte 6-8 kvapiek oleja, pretrepte a môžete veselo upratovať. Plochy postriekajte a suchou handričkou preleštite. Výsledkom je príjemne voňavá domácnosť. Namiešajte si vždy malé množstvo - približne 1 šálku, čo vystačí minimálne na týždeň. Samozrejme možno použiť liehový ocot, ale na neustále sa čistiace povrchy stačí aj koncentrácia okolo 5%, čo bežné ovocné octy spĺňajú. Vínny ocot je skvelým prírodným prostriedkom proti vírusom a plesniam, takže čistič je ideálny tiež do kúpeľne.

 

 

ODSTRAŇOVAČ VODNÉHO KAMEŇA

Ocot pomáha odstrániť vodný kameň. Sú to v podstate soli vápnika a horčíka, ktoré časom vytvoria nepekný hrubý povlak na vodovodných batériách, v rýchlovarných kanviciach a v našich verných práčkach a umývačkách. Ak máte tzv. tvrdú vodu, tým viac je vaša domácnosť ohrozená. Špeciálnych prípravkov proti vodnému kameňu je na trhu dosť, ale ak používate ocot pravidelne, nebudete ich potrebovať.

 • Rychlovarnú kanvicu naplňte roztokom octu a vody v pomere 1: 1, kanvicu zapnite až do bodu varu a potom nechajte tekutinu 2 hodiny stáť. Obsah vylejte, kanvicu naplňte čistou vodou a vyvarte ju. Vychladnutú kanvicu vymyte a ďalej ju normálne používajte.
 • Pračku alebo umývačku umyte podobným spôsobom. Do pracieho/umývacieho cyklu dajte 2 šálky octu a nechajte prebehnúť program ako obvykle.
 • Nerezové batérie pravidelne postriekajte octovým čističom (pozri vyššie), nechajte chvíľu pôsobiť a vyleštite. Dlho ich udržíte v poriadku. Rovnako tak postriekajte obklady okolo vane alebo zákutia sprchovacieho kúta, kde by sa mohol vodný kameň usadzovať.

 

 

TEXTIL OCOT TAKTIEŽ RÁD

Ocot nevadí ani textíliám. Naopak, ak ste niekedy farbili látky, džínsy alebo tričká, potom viete, že ocot pôsobí v poslednej kúpeli ako ustaľovač farebných pigmentov. Použite ho aj v nasledujúcich prípadoch.

 • Ocot pôsobí ako prírodná aviváž. Bielizeň zmäkčí šálka octu pridaná do posledného cyklu pláchania.
 • Ak pridáte trochu octu do studenej vody a prejdete vlhkou vyžmýkanou handričkou po vlasovom koberci, krásne odstránite nielen nečistoty z povrchu, ale aj osviežite farby staršieho koberca. Vyskúšala som a funguje to...

NA ČO EŠTE SI OCOT TRÚFNE?

 • Neriedeným octom umyjete aj pleseň v sprchovacom kúte. Povrch potom opláchnite a osušte. Ocot pôsobí proti baktériám a je rozhodne príjemnejší ako Savo.
 • Porcelánový povrch umývadiel i WC postriekajte neriedeným octom, nechajte pôsobiť aspoň 15 minút, aby ocot rozpustil vodný kameň a potom opláchnite.
 • Ocot občas nalejte aj do vodovodných odpadov a nechajte pôsobiť napríklad cez noc.
 • Octový roztok z 2 dielov vody a 1 dielu octu pomôže zmäkčiť pripálené jedlo v hrnci. Tekutinu nalejte dovnútra, povarte a nechajte asi hodinu stáť. Zvyšok sa pokúste odstrániť drôtenou hubkou.
 • Horúca voda a ocot v rovnakom pomere dokáže veľmi dobre vyčistiť špinavé okná. Tekutinu dajte do väčšej fľaše s rozprašovačom, sklá husto postriekajte, špinu stiahnite stierkou a postup zopakujte, pričom povrch vytrite dosucha ako ste zvyknutí - starými novinami, jelenicou a pod.

 

Odporúčame

Tlačený katalóg

Katalóg Leto 2024 pre Váš útulnejší domov.

Nápady pre útulnejší domov

Naše autorky pre vás pripravujú blog plný zaujímavých článkov. Či už hľadáte inšpiráciu v bytovom dizajne, šikovné rady do domácnosti, vyskúšané recepty alebo návody na vyrábanie dekorácií.

Newsletter
Novinky a akcie
na váš e-mail

Detaily o spracovaní osobných údajov nájdete tu.

Garancia bezpečného nakupovania
Sme členmi APEK a dodržiavame pravidlá bezpečného nákupu.
4 312 výdajných
miest
a mnoho výhod pre
váš pohodlný nákup