Poťahy na matrace a sedacie súpravy – ako ich prať?

Večnou úlohou dobrej gazdinky je starať sa o to, aby bolo doma čisto a pekne. K tejto údržbe nevyhnutne patrí aj pranie a všeobecne starostlivosť o zariadenie, aby vydržalo čo najdlhšie. Viete, ako správne prať poťahy na matrace a sedacie súpravy?

Prečo sú poťahy také dôležité?
Skôr než si prečítate o samotnej starostlivosti o ne, nezaškodí pripomenúť si, prečo ich každá šetrná domácnosť potrebuje. Chránič matraca alebo poťah nielenže zabraňuje špineniu vášho matraca a tým predlžuje jeho životnosť, ale aj šetrí vašu peňaženku. V noci sa potíte, pot či iné telesné tekutiny vsiaknu do hĺbky matraca, a vytvárajú nevzhľadné a nehygienické fľaky. Matrac sa čistí oveľa ťažšie, než chránič, a jeho výmena je aj drahšia. To isté platí aj pri poťahoch na sedacie súpravy. Viete nimi predĺžiť životnosť nábytku o mnoho rokov.

Chrániče na matrac perte na 60 °C
Snímateľné poťahy na matrac sú väčšinou opatrené klasickým zipsom po obvode. Ľahko ho rozpnete na dve časti, ktoré môžete samostatne vyprať v práčke. Ako pri akejkoľvek inej textílii samozrejme platí, že je potrebné sa v prvom rade riadiť pokynmi na konkrétnom výrobku.

Väčšina poťahov, a hlavne tie od dedoma, sa ale perú v práčke na 60 °C, pokojne aj pri otáčkach 1000. Údržbu je potrebné vykonávať minimálne 1x do roka, závisí to však aj od preferencií a potrieb užívateľov – niekto sa v noci potí veľa a pre maximálnu hygienu potrebuje prať chrániče aj každý mesiac.

Ak sa váš poťah snímať nedá, odstráňte škvrny navlhčenou handričkou a neutrálnym mydlom, na dočistenie použite čistú vodu. Pokiaľ netrpíte alergiou na peľ, môžete ho spolu s matracom sušiť na slnku – jeho lúče krásne vybielia látku.

U poťahov na sedačku neprekračujte 40 °C
Opäť treba poznamenať, že údaje sa môžu líšiť v závislosti od materiálu. Napínacie poťahy na sedacie súpravy od dedoma však pohodlne vyperiete v práčke pri maximálnej teplote 40 °C. Sú jednoduchým a praktickým riešením pre všetkých, ktorí chcú svoje sedacie súpravy ochrániť pred nežiaducimi vplyvmi prostredia, detí či domácich miláčikov. Ľahko ich navlečiete, priľnú ako druhá koža a rovnako jednoducho ich aj dáte dole a vyperiete.

Tlačený katalóg

Katalóg Leto 2024 pre Váš útulnejší domov.

Nápady pre útulnejší domov

Naše autorky pre vás pripravujú blog plný zaujímavých článkov. Či už hľadáte inšpiráciu v bytovom dizajne, šikovné rady do domácnosti, vyskúšané recepty alebo návody na vyrábanie dekorácií.

Newsletter
Novinky a akcie
na váš e-mail

Detaily o spracovaní osobných údajov nájdete tu.

Garancia bezpečného nakupovania
Sme členmi APEK a dodržiavame pravidlá bezpečného nákupu.
4 312 výdajných
miest
a mnoho výhod pre
váš pohodlný nákup